مطالب پزشكي و سلامتي

خواص درماني گياهان

انسفالوپاتي كبدي

انسفالوپاتي كبدي يك سندرم عصبي- رواني پيچيده است كه با اختلال در هوشياري و رفتار ، تغييرات شخصيت ، علائم نورولوژيك نوسان دار ، آستريكسي و تغييرات مشخص الكتروانسفالوگرافيك مشخص مي شودو در موارد شديد ممكن است اغما و مرگ روي دهد.

تشخيص انسفالوپاتي كبدي بايد در موارد زير در نظر گرفته شود:

 

۱- بيماري حاد يا مزمن سلول هاي كبدي و يا شانت هاي پرتوسيستميك

۲- اختلالات هوشياري و تفكر كه ممكن است از فراموشي و كنفوزيون تا استوپور و اغما متغير باشد

۳- علائم نورولوژيك شامل آستريكسي ، هايپررفلكسي ، بابنسكي مثبت، رژيديته و ندرتاً تشنج

۴- انسفالوگرام مشخص با ولتاژ بالا و موج آهسته تر بي فازيك

انسفالوپاتي كبدي به دو نوع تقسيم مي شود:

۱- انسفالوپاتي كبدي حاد:

– در زمينه نارسايي فولمينان كبدي رخ مي دهد . ( هپاتيت حاد ويروسي ، كبد چرب حاملگي ، مصرف هپاتوتوكسين ها مثل استامينوفن ، ايزونيازيد و هالوتان و اسيد والپروييك و سموم قارچي )

– ادم مغزي نقش مهمي در اين نوع انسفالوپاتي دارد

– كوما شايع است

مرگ و مير بسيار بالايي دارد

۲- انسفالوپاتي كبدي مزمن :

– در زمينه سيروز بروز مي كند و اغلب برگشت پذير است

– به صورت اختلال در چرخه خواب و بيداري و اختلالات رفتاري و اختلال عملكرد عصبي خود را نشان مي دهد

پاتوژنز انسفالوپاتي كبدي در زمينه سيروز به طور غالب مستلزم برداشت ناكافي كبدي تركيبات نيتراتي و يا ساير سموم خورده شده يا تشكيل شده در دستگاه گوارش است. آمونياك مشتق شده از دآميناسيون اسيد آمينه و هيدروليز باكتريايي تركيبات نيتروژن دار در روده دلالت بر پاتوژنز انسفالوپاتي كبدي دارد.

عوامل مستعدكننده انسفالوپاتي كبدي شامل:

۱- افزايش بار نيتروژني

– خونريزي گوارشي

– افزايش پروتيين غذايي

– ازوتمي

– يبوست

۲- عدم تعادل الكتروليتي و متابوليك

– هيپوكالمي

– آلكالوز

– هايپوكسمي

– هايپوناترمي

– هايپوولمي

۳- داروها

– خواب آورها ( سداتيوها) مثل بنزوديازپين ها – TCA ها

– آرام بخش ها

– ديورتيك ها

– مخدرها

۴- ساير مواد شامل

– عفونت

– جراحي

– بيماري پيشرونده كبد

– شانت هاي پورت به كيست

تظاهرات باليني انسفالوپاتي كبدي شامل:

۱- اختلال در عملكرد مغزي ( اختلال در فهم و درك – اختلال شخصيتي – دمانس – آپراكسي و اختلال در هوشياري)

۲- اختلال عملكرد عصبي – عضلاني با علائمي همچون آستريكسيس ، هيپررفلكسي ، ميوكلونوس

۳- به ندرت سندرمي شبيه به پاركينسون و پاراپلژي پيشرونده

بيماران معمولاً علائم نارسايي مزمن كبدي را بروز مي دهند كه در معاينه و آزمايشات مرتبط با اختلال عملكرد كبدي مي باشد و علائم شامل: تحليل عضلاني ، زردي ، آسيت ، پالمار اريتم ، ادم و تلانژكتازي عنكبوتي

– يكي از زودرس ترين تظاهرات اختلال در سيكل خواب و بيداري است

تشخيص هاي افتراقي: (DDX)

۱-هايپو گلايسمي

۲- مننژيت

۳- هماتوم ساب دورال

۴- مصرف بيش از حد داروهاي آرام بخش

۵- مسموميت حاد با الكل

تست هاي آزمايشگاهي: (LAB tests)

آزمايشات عملكردي و بيوشيميايي كبدي اغلب مختل بوده و اختلالات آب و الكتروليت مانند هايپوناترمي و هايپوكالمي ديده مي شود كه نتيجه هايپرتانسيون پورت و استفاده از ديورتيك ها مي باشد.

آمونيوم بهترين نوروتوكسين تشخيصي است كه باعث انسفلوپاتي كبدي مي شود .

اما آزمايشات ديگر مي تواندد علل ديگر غير مرتبط با كبد را رد كنند كه شامل هايپوكلسمي ، اورمي ، اختلالات الكتروليت ها و Intoxication مي باشد.

تشخيص:

تست هاي اختصاصي متعددي براي تشخيص انسفالوپاتي كبدي وجود دارد اما در بالين تشخيص براساس يافته هاي كلينيكي و آزمايشگاهي و رد ساير علل تغيير سطج هوشياري مي باشد.

پس از تشخيص بيماري مرحله بندي بيماري كمك كننده مي باشد كه براساس تغيير سطح هوشياري، عملكرد هوشمندانه و رفتار پايه ريزي شده است اما شامل علائم آستريكسيس و نورولوژيك نمي شود.

مراحل انسفالوپاتي

– آپاتي

بي قراري

– معكوس شدن الگوي خواب

– كند شدن فعاليت هاي هوشي

– اختلال در محاسبه كردن – اختلال در نوشتن

– لتارژي

– خواب آلودگي

– كاهش هوشياري

– آستريكسيس

– استوپور

– افزايش رفلكس ها

– آستريكسيس

– بابنسكي مثبت

– اغما ( فقط پاسخ به محرك هاي دردناك)

در بيماران مبتلا به سيروز در اغلب موارد حتي بيماران به ظاهر سالم درجاتي از اختلالات قابل اندازه گيري عملكرد هوشمندانه ، حافظه طولاني مدت و توانايي يادگيري را دارا مي باشند.

درمان:

هدف از درمان برطرف كردن عوامل مستعد كننده و كاهش آمونياك و ساير سموم خون مي باشد .

– در صورت لزوم اكسيژن تراپي ، تهويه مكانيكي و انفوزيون دكستروز

– بيماران مبتلا به انسفلوپاتي كبدي معمولاً آژيته هستند كه در اين موارد معمولاً از Halopridol كه يك داروي Safe مي باشد مي توان به جاي بنزوديازپين ها استفاده كرد.

– در صورت خونريزي گوارشي مي بايست NG TUBE گذاشته شود و خون موجود در معده شست و شو شود و خون موجود در ساير قسمت هاي دستگاه گوارش نيز با مصرف مسهل و در صورت لزوم انما تخليه گردد تا بار نيتروژن كاهش يابد.

– پروتيين از رژيم غذايي حذف شود

– از يبوست بايد پيشگيري كرد كه براي اين منظور از لاكتولوز به ميزان ۶۰ سي سي در ۲ تا ۳ دوز روزانه استفاده مي شود.

– در صورتي كه بنزوديازپين ها سبب ايجاد انسفالوپاتي كبدي شده باشند فلومازنيل كمك كننده مي باشد.

– به منظور كاهش و مهار توليد و جذب آمونياك مي توان از دي ساكاريدهاي سنتتيك (لاكتولوز) و آنتي بيوتيك ها (نئومايسين ، Rifaximin و مترونيدازول) استفاده كرد.

– همچنين مي توان از داروهاي تحريك كننده متابوليسم آمونياك مانند : Ornithin – aspartate و Sodium banzoat استفاده كرد.

انسفالوپاتي كبدي

انسفالوپاتي كبدي


برچسب: انسفالوپاتي كبدي، كبدي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۰۸:۵۹ توسط:امير موضوع:

مزاياي فراوان دويدن علاوه بر كالري سوزي

تمرين چربي سوز ۲۰ دقيقه اي با تردميل

بسياري از مردم، دويدن را به عنوان ورزش هوازي شان انتخاب مي كنند تا به كمك آن كالري بسوزانند و چربي آب كنند. از ديگر خوبي هاي دويدن اين است كه تنها يك جفت كفش مناسب مي خواهيد و مي توانيد آن را هر موقع و هرجايي كه دوست داشتيد انجام دهيد. دويدن علاوه بر كالري سوزي مزاياي فراوان ديگري نيز براي بدن دارد و مي تواند به كاهش استرس، كاهش خطر بيماري هاي قلبي و توانبخشي به مفاصل كمك كند.

 

با اين حال اگر تمركزتان روي كاهش وزن باشد ممكن است به اين فكر بيفتيد كه آيا دويدن در موقعيت هاي مختلف (مثلا دويدن در يك روز گرم تابستاني) مي تواند تاثيري روي كالري سوزي آن بگذارد؟ مسلما اينطور احساس مي شود كه دويدن در اين حالت، از دويدن روي تردميل كالري خيلي بيشتري مي سوزاند. اما آيا واقعا چنين است؟

از نظر فيزيولوژيكي، وقتي بيرون از خانه مي دويد حدود ۳ تا ۷ درصد بيشتر از روي تردميل كالري مي سوزانيد. وقتي روي تردميل مي دويد، چرخش خودِ تردميل كمكتان مي كند راحت تر بدويد و همچنين با وزش باد نيز مقابله نمي كنيد.

كالري سوزي در اين حالت، به سرعتتان نيز بستگي دارد: اگر سرعتتان در اندازه دويدن آهسته باشد، در فضاي بيرون ۳ درصد بيشتر كالري مي سوزانيد و در حالت دويدن با سرعت بالا نيز حدود ۷ درصد بيشتر از روي تردميل كالري خواهيد سوزاند. براي اين كالري سوزي بيشتر مي توانيد  قدردان تغيير در شيب، مقاومت باد و ناسازگاري سرعتتان باشيد.

آخرين عاملي كه باعث مي شود بيشتر كالري بسوزانيد، بازگشت به دماي طبيعي بدن است كه در روزهاي گرم، بدن براي اين كار بايد تلاش بيشتري انجام دهد. چون بدن خون بيشتري را به پوست پمپاژ مي كند و گرمايي را كه ساخته ايد از بين مي برد. بنابراين دويدن در روزهاي گرم، نسبت به دويدن در روزهايي كه هوا خنك است كالري بيشتري مي سوزاند(  تنها ۱ تا ۵ درصد بيشتر).

و حالا خبرهاي بد: دويدن خارج از خانه در روزهاي گرم نمي تواند جادوي كاهش وزنتان باشد. كالري بيشتري كه مي سوزانيد در مقايسه با فشار آوردن به خود در زير گرما و دچار مشكلاتي مانند كم آب شدن بدن و گرمازدگي بسيار ناچيز است.

دويدن در روزهاي گرم باعث مي شود زودتر از زماني كه روي تردميل مي دويد خسته شويد. شايد بعضي آن را نشانه اين بدانند كه بدن در حال سخت تر كار كردن است اما بايد اين را هم در نظر بگيريد كه وقتي نتوانيد ورزشتان را كامل انجام دهيد، تلاشتان براي كاهش وزن نيز بي ثمر مي ماند.

آيا ايده بهتري براي كالري سوزي بيشتر وجود دارد؟

وقتي دماي هوا بالا است، به جاي اينكه بيرون بدويد ۵ دقيقه به ورزش خود در روي تردميل اضافه كنيد و كمي هم به آن شيب دهيدئ اين مقدار برابر است با همان مقدار اضافي كه بيرون از خانه، كالري مي سوزانيد. اگر واقعا مي خواهيد كالري سوزي خود را تقويت كنيد مي توانيد شيب و سرعت تردميل را هر چند دقيقه يك بار، افزايش دهيد. در اين نوع ورزش براي دقايقي شدت را افزايش مي دهيد و دقايقي را نيز با پايين آوردن سرعت، ريكاوري مي كنيد. ورزش هاي تركيبي از اين دست، كمك مي كند بدنتان به چالش كشيده شود و ذخاير چربي بيشتري بسوزاند.

كالري هاي اضافي كه در دويدن بيرون از خانه سوزانده مي شود، در دراز مدت نمي توانند تاثير چشم گيري روي ترازو نشان دهند. اگر مي بينيد بعد از دويدن در هواي گرم، وزنتان حسابي پايين آمده آن را بايد به حساب كاهش سطح مايعات و از دست دادن وزن آب بدن بگذاريد. به همين دليل است كه هنگام ورزش در دماي بالا، جايگزين كردن الكتروليت ها و مينرال ها ضروري است.

در پايان به خاطر داشته باشيد، براي داشتن يك كاهش وزن ماندگار، نبايد بيش از آنچه سوزانديد غذا بخوريد. ما هميشه به اشتباه، مقدار كالري اي كه در طول ورزش سوزانده ايم را خيلي زياد در نظر مي گيريم. بعد از ورزش روي خوردن پروتئين و غلات كامل تمركز كنيد تا بدنتان مجددا سوخت رساني شود و همچنين مقدار زيادي آب بنوشيد تا بدنتان هيدراته شود.

نويسنده: لوكي هيوجز

مزاياي فراوان دويدن علاوه بر كالري سوزي

مزاياي فراوان دويدن علاوه بر كالري سوزي


برچسب: كالري،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۰۷:۳۰ توسط:امير موضوع:

تنظيم كلسترول بدن با اين خوراكي ها

كلسترول از ( LDL ) كلسترول بد و (HDL ) كلسترول خوب و تري گليسريد ساخته شده است. بايد مقدار كلسترول كلي و بد خون (LDL) كاهش يابد و از طرفي كلسترول خوب خون (HDL) بالاتر باشد. اين امر با كاهش دريافت چربي‌ها و ارجحيت منابع چربي‌هاي غير اشباع محقق مي‌شود.

سويا مي‌تواند به‌طور موثري با كلسترول مقابله كند، زيرا حاوي پروتئين‌هايي است كه با توجه به تحقيقاتي كه در سال ۲۰۰۷ انجام شد، مقدار كلسترول كلي و بد خون را كاهش مي‌دهد. براي بهره‌مندي از خواص آن توصيه مي‌شود روزانه ۲۵ گرم از اين پروتئين‌ها در برنامه غذايي گنجانده شود. سويا را مي‌توان در تركيب بسياري از غذاها، جايگزين گوشت چرخ شده كه حاوي چربي است كرد. مزيت ديگر سويا اين است كه مقدار كمي كالري دارد، اما سرشار از كلسيم است و مي‌تواند غذايي عالي براي افراد گياه‌خوار باشد.

حبوبات

حبوبات، ديگر خوراكي‌هايي هستند كه در تنظيم كلسترول خون مفيدند. تحقيقي كه در سال ۲۰۱۱ بر روي ۲۶۸ فرد صورت گرفت نشان مي‌دهد كه مصرف منظم حبوبات، حداقل ۳ بار در هفته، مي‌تواند باعث كاهش ۸/۱۱ ميلي‌گرم كلسترول كلي و ۸ ميلي‌گرم كلسترول بد خون در اين افراد شود.

گرچه امروزه حبوبات جايگاه كمتري در برنامه غذايي مردم نسبت به گذشته دارد، اما مي‌توان آن‌ها را به‌راحتي در انواع سوپ‌ها، آش‌ها، سالاد و پوره استفاده كرد. بااين‌حال، توصيه مي‌شود مصرف حبوبات به‌تدريج افزايش يابد، تا از مشكلات گوارشي پيشگيري شود. خيس كردن حبوبات قبل از پخت نيز روش بسيار مناسبي براي كاهش نفخ و ديگر ناراحتي‌هاي گوارشي است.

ماهي

ماهي و به‌خصوص ماهي‌هاي چرب مانند ماكرو، ساردين و آزاد، به خاطر مقدار بالاي اسيدهاي چرب غير اشباع و امگا-۳ در موارد افزايش كلسترول بسيار مفيد هستند. امگا-۳ به دليل كاهش سطح تري‌گليسريد خون كه جزو خانواده چربي‌هاست، معروفيت دارد. همچنين مصرف ۲ تا ۳ بار ماهي در هفته كه يك سهم آن ماهي چرب باشد، در تنظيم كلسترول خون موثر است.

غلات سبوس‌دار

غلات سبوس‌دار نسبت به غلات تصفيه شده مقدار بيشتري فيبر دارد كه مي‌تواند به مقابله با كلسترول بد خون و خطر بيماري‌هاي قلبي عروقي بپردازد. بر اساس تحقيقي كه در سال ۲۰۱۲ انجام شد، افرادي كه حداقل ۳ سهم غلات سبوس‌دار در روز مصرف مي‌كنند، مقدار كلسترول كلي و بد خون آن‌ها پايين‌تر است. بهتر است به‌تدريج اين غلات در برنامه غذايي و جايگزين غلات تصفيه شده شود. سبوس جو دوسر، به‌ويژه براي مقابله با كلسترول، مفيد بوده و مي‌توان آن را به شكل پودر در تركيب غذاهاي شور و شيرين استفاده كرد. البته نبايد به يك‌باره افراط به خرج داد، زيرا ممكن است ناراحتي‌هاي احتمالي گوارشي پيش بيايد.

سيب

 

 

سيب به خاطر مقدار بالاي آنتي‌اكسيدان‌ها، از جمله پلي‌فنول‌ها، در كاهش خطر بيماري‌هاي قلبي عروقي و كلسترول خون نقش دارد. تحقيقي كه در سال ۲۰۰۷ بر روي ۷۱ مرد و زن كه بعضي از آن‌ها اضافه وزن داشتند نشان مي‌دهد كه مصرف روزانه كپسول‌هاي پلي‌فنول ۶۰۰ ميلي‌گرمي به مدت ۱۲ ماه در كاهش قابل توجه كلسترول كلي و بد خون نقش دارد. اين در حالي است كه يك سيب تازه حدود ۲۰۰ ميلي‌گرم پلي فنول دارد و مصرف روزانه حداقل ۳ سيب براي تأثير بر كلسترول لازم است. به‌علاوه، سيب ميوه كم‌كالري است و يك خوراكي برطرف كننده گرسنگي و در موارد رژيم لاغري، مناسب است.

دانه‌هاي روغني

دانه‌هاي روغني مانند گردو، بادام، پسته و فندق، سرشار از چربي‌هاي غير اشباع هستند كه جزو چربي‌هاي خوب محسوب مي‌شوند. تركيبات موجود در اين دانه‌ها به‌طور مستقيم در كاهش كلسترول بد خون نقش دارند. گنجاندن ۳۰ گرم از اين خوراكي‌ها (۲۰ عدد بادام، ۶ عدد گردو يا ۱۰ تا ۱۲ عدد فندق) به‌جاي چربي‌هاي اشباع، باعث تنظيم كلسترول خون مي‌شود.

البته بايد توجه داشت كه مقدار چربي ديگري در كنار اين دانه‌ها مصرف نشود، زيرا دانه‌هاي روغني، بسيار پركالري هستند و هر ۳۰ گرم آن‌ها حدود ۱۸۰ كيلوكالري دارد.

تنظيم كلسترول بدن با اين خوراكي ها

تنظيم كلسترول بدن با اين خوراكي ها


برچسب: كلسترول،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۰۶:۰۸ توسط:امير موضوع:

شربت مولتي سانستول

مولتي سانستول يك مكمل غذايي است كه حاوي مواد اصلي شامل ويتامين A، ويتامين B1، ويتامين B2، ويتامين B6، ويتامين C ، ويتامين E، ويتامين PPP، دكسپانتنول، كلسيم گلوكونات، كلسيم فسفراوم لگزان مي باشد.

شربت سانستول حاوي تمامي ويتامين ها و املاح مورد نياز بدن بوده كه براي كودكان و بزرگسالان در هر سني قابل مصرف مي باشد. اين شربت تا حدي اشتها اور بوده وموجب افزايش توان جسمي نيز مي گردد.

 

 

هشدارها

۱-در صورت بروز واكنشهاي آلرژيك ، مصرف دارو را قطع نموده و با پزشك ويا داروساز خود مشورت نماييد.

۲-مقدار مصرف بيش از حد توصيه شده ممكن است باعث تجمع ويتامين Aو D شود بخصوص اگر داروي ديگري حاوي اين ويتامين ها مصرف گردد.لذا براي دستور مصرف دارو حتما با پزشك يا داروساز خود مشورت نماييد.

نكات قابل توصيه

۱-مولتي سانستول را دور از دسترس كودكان قرار دهيد.

۲-دارو را در دماي زير ۲۵ درجه سانتيگراد نگهداري نماييد.

۳-در صورت باز شدن شيشه مولتي سانستول ، حداكثر تا ۳ ماه مي توان آنرا نگهداري نمود.

۴-دارو را پس از مدت انقضاي درج شده بر روي برچسب محصول استفاده نكنيد. تاريخ نهايي به آخرين روز هر ماه اشاره مي كند. تغيير رنگ احتمالي ادرار به رنگ زرد بعد از مصرف ويتامين B2 مي باشد و خطري ندارد.

۵- قبل از مصرف به خوبي تكان داده شود.

۶- در دوران بارداري و شيردهي مطابق دستور پزشك مصرف گردد.

۷- پس از باز نمودن درب بطري حتما داخل يخچال نگهداري شود.

۸- قابل توجه افراد ديابتي،۱۰ ميلي ليتر مولتي سانستول (۲ قاشق مرباخوري) حاوي ۸ گرم كربوهيدرات مي باشد.

مقدار مصرف توصيه شده:

كودكان يك تا شش سال: ۲ بار در روز هر بار ۵ سي سي.

كودكان شش سال به بالا،نوجوانان،بزرگسالان: ۲ بار در روز هر بار ۱۰ سي سي.

موارد مصرف دارو

افزايش اشتها , مكمل غذايي

موارد منع مصرف دارو ازدياد حساسيت به دارو و تركيبات آن , زيادي كلسيم خون , ميزان بالاي دفع كلسيم از ادرار , ميزان بالاي غلظت ويتامين هاي A,D

عوارض جانبي دارو واكنش هاي حساسيتي

گروه هاي دارو مكمل غذايي

مصرف در بارداري دارو در صورت صلاح ديد پزشك مصرف شود.

تركيبات ( در محصول ) :

نام مقدار نياز روزانه ويتامين آ ۲۴۰۰ واحد بين المللي * ويتامين د ۳ ۲۰۰ واحد بين المللي * ويتامين ب ۱ ۲ ميلي گرم * ويتامين ب ۲ ۲ ميلي گرم * ويتامين ب ۶ ۱ ميلي گرم * ويتامين ث ۱۰۰ ميلي گرم * ويتامين اي استات ۲ ميلي گرم * نيكوتيناميد ( ويتامين پ پ ) ۱۰ ميلي گرم * دكسپانتنول ۴ ميلي گرم * كلسيم گلوكونات ۵۰ ميلي گرم * كلسيم فسفولاكتات ۵۰ ميلي گرم *

روش مصرف :

كودكان ۱-۵ سال روزانه ۱۰ تا ۲۰ ميلي ليتر كودكان بالاي ۵ سال و بزرگسالان روزانه ۲۰ ميلي ليتر در دو نوبت جدا از هم (يك قاشق مرباخوري معادل ۵ ميلي ليتر و يك قاشق غذاخوري معادل ۱۰ ميلي ليتر)

هشدار مصرف : اين محصول مكمل غذايي بوده و براي تشخيص، پيشگيري يا درمان نمي باشد.

موارد منع مصرف :

نبايد در هايپركلسمي (افزايش كلسيم در خون) يا هايپركلسي اوري (افزايش كلسيم در ادرار) استفاده گردد.

شرايط نگهداري :

دور از دسترس اطفال نگهداري شود.

دور از نور و در جاي خشك و خنك نگهداري شود.

شربت مولتي سانستول

شربت مولتي سانستول


برچسب: شربت مولتي سانستول، شربت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۰۴:۱۸ توسط:امير موضوع:

بهترين نوع خيار

اين روزها خيارهايي كه در بازار ميوه و تره‌بار به فروش مي‌رسند دو نوع مزرعه‌اي و گلخانه‌اي هستند، اما چه نوع خيار و با چه ويژگي‌هايي براي مصرف روزانه مناسب‌تر است‌؟

اصلي‌ترين مشكل خيارهاي گلخانه‌اي، سم‌هاي قوي است كه در گلخانه به بوته‌هاي خيار زده مي‌شود. در نتيجه تا زماني كه خيارهاي مزرعه‌اي در بازار موجود است، از خريد خيارهاي گلخانه‌اي خودداري كنيد.

از نشانه‌هاي بارز تشخيص خيار مزرعه از انواع گلخانه‌اي، بذرهايي است كه در گوشت ميوه(Fruit) پراكنده است. اگر خيار گلخانه را از وسط نصف كنيد، جاي بذر را مي‌بينيد، اما خود بذر(Seed) وجود ندارد. در خيارهاي مزرعه بذر قابل مشاهده و زير دندان احساس مي‌شود.

 

خيارهاي گلخانه‌اي ظاهري زيبا، كشيده، قلمي و پوست سبز پررنگ صاف دارند و بافت آنها ترد و آبكي است، اما برخلاف آب و رنگ وسوسه‌انگيزشان طعم دلچسبي ندارند و خيلي سريع پلاسيده مي‌شوند .

خيارهاي مزرعه قطور و كوتاه قد و ظاهري كج و كوله دارند و اغلب به رنگ سبز روشن‌اند، اما گوشتي و خوش عطر و طعم هستند و ماندگاري آنها زيادتر از خيارهاي گلخانه‌اي است .

چون سموم مصرفي در خيارهاي گلخانه‌اي مي‌تواند وارد شيره گياه و حتي گوشت آن شود، بهتر است از اين نوع خيارها استفاده نكنيد يا قبل از مصرف پوست بگيريد. با پوست كندن خيار، خطر ورود سم به بدن كاهش مي‌يابد اما حذف نمي‌شود.

خيارهاي سالادي پرآب و حجيم هستند و مصرف نوع مزرعه‌اي آن در انواع سالادها و رنده‌شده آن در شربت سكنجبين بهترين رفع‌كننده تشنگي و تامين‌كننده آب بدن است.

خيارهاي شكسته، ترك‌دار، لهيده و خراشيده محيط مساعدي براي تكثير و تجمع ميكروب‌ها هستند. از خريد خيارهاي آسيب‌ديده اجتناب كنيد و بدانيد كه چروكيدگي و زرد شدن خيار از علائم ماندگي آن است .

هنگام خريد خيار، انواعي را كه رنگ سبز تيره و پوست درخشان و شفاف‌ دارند، انتخاب كنيد.

مسموميت ناشي از مصرف خيارهاي گلخانه‌اي سمپاشي شده معمولا بلافاصله پس از خوردن اتفاق نمي‌افتد. اين سم‌ به مرور زمان در بدن تجمع يافته و وقتي به دوز معيني رسيد، فرد را به علائمي چون تهوع، سرگيجه و افزايش ضربان قلب دچار خواهد كرد.

خيارهاي مزرعه در مقايسه با انواع گلخانه‌اي به دليل تماس بيشتر با خاك، آلودگي زيادتري دارند، اما با شست‌وشوي مناسب، مشكلي براي مصرف‌كننده پيش نخواهد آمد.

خيارهاي گلخانه و مزرعه از نظر ميزان كالري و ارزش تغذيه‌اي تفاوتي با يكديگر ندارند.

حداكثر زمان نگهداري خيار در يخچال يك هفته است، به شرطي كه در قسمت پاييني يخچال و در شرايط خشك نگهداري شوند. نگهداري خيار در طبقات بالاي يخچال منجر به كاهش ماندگاري ميوه مي‌شود.

بهترين نوع خيار

بهترين نوع خيار


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۰۳:۵۸ توسط:امير موضوع:

نوشيدني سبزيجات انرژي زا و ضد پوكي استخوان

سبزيجات فوايد زيادي براي سلامت بدن دارد و از بروز بيماري هاي مزمن مانند بيماري هاي قلبي، ديابت، سرطان و چاقي پيشگيري مي كنند

 

سبزيجات(vegetables) از سالم‌ترين موادغذايي محسوب مي‌شوند و استفاده از آن‌ها در غذا‌هاي اصلي و ميان وعده‌ها بسيار حائز اهميت است.سبزيجات فوايد زيادي براي سلامت بدن دارد و از بروز بيماري هاي مزمن مانند بيماري هاي قلبي، ديابت، سرطان و چاقي پيشگيري مي كنند. مقدار سبزيجات مورد نياز بدن با توجه به هرم راهنمايي غذايي به طور كلي روزانه ۲۰۰ گرم است كه اين مقدار براي سالمندان بالاي ۷۰ سال و نوجوانان و كودكان كمتر است.

 

به منظور كاهش وزن, فرد بايد از غذاهايي كم كالري(Calories) استفاده كرده و تحرك خود را نيز افزايش دهد، استفاده از سبزيجات در غذاهاي اصلي و ميان وعده ها بسيار حائز اهميت است.

ما به شما نوشيدني معرفي مي كنيم كه حاوي مواد مغذي مختلف است و به راحتي و به سرعت جذب بدن شما مي شود. نوشيدني سبزيجات براي جوان سازي پوست و پاكسازي بدن

نوشيدن اين نوشيدني سبزيجات به افزايش انرژي روزانه شما كمك كرده و مي توانيد با توان و قدرت و احساس سرحالي به كار و فعاليت بپردازيد.

اين نوشيدني انرژي زا كمك مي كند تا pH بدن متعادل شود زيرا در صورت اسيدي شدن بيش از حد بدن سلامت فرد به خطر مي افتد و بدن به محيطي مستعد براي ابتلا به بيماري تبديل مي شود همچنين مواد معدني از اندام هاي حياتي و استخوان ها تخليه شده و منجر به ابتلا به پوكي استخوان مي شود.

با تخليه مواد معدني از بدن و افزايش اسيدي شدن شرايط ابتلا به بيماري هايي مانند سرطان ايجاد مي شود.

اين نوشيدني ضد پوكي استخوان عامل تقويت سيستم ايمني بدن بدن محسوب شده و بدن شما را در برابر بيماريهاي باكتريايي واكسينه مي كند.

اين نوشيدني انرژي زا با احياي سلول هاي پوست عامل زيبايي و جوانسازي پوست بوده و يك روش ارزان براي مبارزه با پيري پوست محسوب و احساس جواني را به شما هديه مي دهد.

نوشيدني سبزيجات به پاكسازي بدن از سموم نيز كمك مي كند.

طرز تهيه اين نوشيدني انرژي زا و مفيد عامل زيبايي و جواني پوست، ضدسرطان، ضد پوكي استخوان و تقويت كننده سيستم ايمني بوده ذكر شده است.

نوشيدني سبزيجات انرژي زا و ضد پوكي استخوان+ دستورالعمل دستورالعمل نوشيدني انرژي زا و ضد پوكي استخوان

يك فنجان كلم كالي يا كلم سبز نصف فنجان اسفناج ۲ عدد ساقه كرفس يك فنجان انگور سبز يك عدد خيار يك عدد سيب سبز نصف آب ليمو نصف فنجان برگ نعناع تازه

كافي است تا آب سبزيجات را گرفته و آنها را در مخلوط كن ريخته و نوشيدني حاصل را بنوشيد و از فوايد اين نوشيدني ضد پوكي استخوان بهره مند شويد.

نوشيدني سبزيجات انرژي زا و ضد پوكي استخوان

نوشيدني سبزيجات انرژي زا و ضد پوكي استخوان


برچسب: سبزيجات،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۰۳:۴۳ توسط:امير موضوع:

مقوي ترين نان ها در طب سنتي

مقوي ترين نان ها در طب سنتي

در منابع طب ايراني آمده است كه اگر آرد را با شير و روغن مخلوط و ترجيحا از شيره، شكر، دوشاب و زرده تخم‌ مرغ هم در آن استفاده كنند، ناني مطلوب‌ و مغذي به دست مي‌آيد به نان شيرمال معروف است. اين نان اگر با همين تركيبات در نانوايي‌ها تهيه و با كيفيت خوبي طبخ شود، مي تواند جايگزين نان صبحانه شود.

 

نان خرما يكي ديگر از نان هايي است كه در نانوايي‌هاي سنتي پخته مي‌شود. در لابلاي خمير اين نان، خرما مي‌گذارند و هم‌زمان با پخت خمير، خرما هم پخته مي‌شود. از نظر متخصصان طب ايراني، خوردن چنين ناني مشكل خاصي ندارد اما چون رطوبت خرما وارد خمير مي‌شود و نان را خميري‌شكل و ديرهضم مي كند، زياده‌روي در خوردن آن مطلوب نيست، مگر اينكه نان خرما در فرآيند پخت كاملا خشك شده باشد.

نان هايي كه از شيره ميوه هايي چون انگور، خرما يا شيره انجير تهيه شده باشند ارزش تغذيه اي بيشتري دارند و اغلب نان هاي محلي كه به واسطه افزودن دانه هايي چون كنجد، رازيانه، زنيان، باديان، سياه دانه و زيره مزه دار مي شوند نه تنها نان را مقوي و طعم دار مي كنند بلكه مصرف‌كننده را از عوارض گوارشي و كبدي اغلب نان هايي كه با آرد سفيد بدون سبوس تهيه مي شوند نيز دور نگاه مي‌دارند.

بر اين اساس پيشنهاد مي شود همچون گذشته، در نان هاي شيرين به جاي شكر از شيره ميوه ها، و در خمير نان علاوه بر كنجد از ساير دانه هاي روغني استفاده شود. همچنين توصيه شده كه قبل از مصرف چنين نان‌هايي، اجازه دهيد نان كمي خنك شود و بعد آن را ميل كنيد؛ چون از ديدگاه طب سنتي، نان گرم و تازه از تنور درآمده، ديرهضم است و سبب افزايش تشنگي مي‌شود.

مقوي ترين نان ها در طب سنتي


برچسب: نان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۰۳:۱۷ توسط:امير موضوع: