مطالب پزشكي و سلامتي

خواص درماني گياهان

خواص گياه شنگ

گياه شنگ از گياهان پر خاصيت است كه براي التيام و درمان بسياري از بيماري ها از جمله زخم معده، روماتيسم و… مورد استفاده قرار مي گيرد. البته خواص گياه شنگ بسيار است و به همين چند مقوله ختم نمي شود. براي آشنايي با خواص گياه شنگ ما را تا پايان مطلب دنبال بفرماييد.

خواص گياه شنگ و فوايد دارويي آن ويژگي هاي گياه شنگ

شنگ نوعي گياه خودرو است و مانند خار مريم به خانواده كاسني تعلق دارد. اين گياه مانند بسياري از گياهان خودرو در فصل بهار مي رويد. از جمله گياهاني است كه به شدت در طب سنتي وارد شده و و كاربرد دارد. طبع گياه شنگ از نظر طب سنتي، سوداوي(سرد و خشك) مي باشد. از نظر شكل ظاهري شبيه به تره و طعم اين گياه نيز كمي ترش مزه است.

 

در كتاب هاي طب سنتي نام هاي ديگري مانند اسليخ، الوشنگ و شنگه بر آن نهاده اند. در ايران گياه شنگ را مي توان در اراك و دامنه هاي البرز، چمنزارهاي مناطق مرطوب شمالي و غربي در كردستان، ارتفاعات اطراف تهران، اصفهان، شيراز و تفرش يافت. برگ هاي اين گياه نواري شكل و متناوب است. اين نوارهاي باريك در اطراف ريشه پهن تر مي شوند و رنگ آن ها نيز به رنگ سبز كبود متمايل مي شود. ريشه اين گياه دوكي شكل و سفيد مايل به زرد بوده و دانه هاي آن نيز متمايل به قهوه اي است. برگ، ريشه و ساقه گياه مورد استفاده است. در ايران، ساقه و برگ را بيشتر مورد استفاده قرار مي دهند.

 

خواص درماني گياه شنگ

از خواص گياه شنگ مي توان به موارد زير اشاره كرد.

درمان كچلي و مشكلات پوستي سميت زدايي التيام زخم هاي چركين معالجه امراض جلدي، نقرس و روماتيسم درمان كبد چرب درمان التهاب روده، كوليت و زخم هاي گوارشي درمان خونريزي به ويژه خونريزي معده و رحم التيام عصب قطع شده برطرف كننده زگيل

توجه: خواص گياه شنگ براي بيماران كليوي مناسب نبوده و نبايد اين گياه را در مورد آن ها به كار برد. خوردن گياه شنگ براي صفراوي ها نيز زيان آور است. استعمال و مصرف گياه دارويي شنگ هم به صورت خوراكي و هم به صورت موضعي مي باشد.

 

فوايد درماني گياه شنگ گياه شنگ براي التيام زخم معده بسيار كاربردي است. به گونه اي كه ديواره معده را بهبود مي بخشد. دفع سم از بدن نيز از خواص گياه شنگ مي باشد. اگر گياه شنگ با موم مخلوط شود، براي التيام و درمان سوختگي ناشي از آتش كاربرد دارد. از خواص گياه شنگ درمان كبد چرب است. به گونه اي كه اين گياه، به عنوان يك فرآورده مكمل عمل مي كند و عارضه نيز به همراه ندارد. براي بهبود زخم هاي سطحي از كرم گياه شنگ استفاده مي شود. ضمن اينكه اين گياه بسياري از مشكلات پوستي و كچلي را نيز برطرف مي كند. زكرياي رازي، ريشه گياه شنگ را پادزهر سموم مي دانسته است. ريشه خام گياه شنگ، زگيل را برطرف مي كند و براي مسلولين مفيد و ميسر است.

 

ضماد گياه شنگ براي بهبود عصب قطع شده كاربردي است. بهبود روماتيسم از ديگر خواص شنگ است. براي اين كار بايد ۶۰ گرم ريشه شنگ را در يك ليتر آب بجوشانيد و از اين محلول سه فنجان در روز ميل كنيد. براي درمان خونريزي رحم نيز بايد ريشه شنگ را در آب انگور بخيسانيد و ميل كنيد. گياه شنگ، اثرات زيادي در بيماري التهابي روده و درمان كوليت دارد. ضمن اينكه اين دارو از بسياري از داروهاي شيميايي براي براي درمان كوليت اثر گذارتر است. ريشه شنگ لعاب دار بوده و كمي طعم تلخ دارد. از اين رو بسيار خلط آور و نرم كننده سينه است. اين دارو خواص زيادي براي بهبود زخم هاي گوارشي و ريه دارد. به دليل خاصيت قابض بودن، در درمان انواع خونريزي از جمله رحمي و تنفسي و همينطور درمان اسهال مورد استفاده قرار مي گيرد.

گياه شنگ را مي توانيد به صورت خام مانند سبزي بخوريد يا در برنج و غذا استفاده كنيد. بعضي از آن ها نيز در تهيه سالاد مورد استفاده قرار مي گيرند. در واقع ايراني ها، شنگ ها را مانند كاهو و كاسني با سركه يا بدون سركه مي خورند.

از اينكه تا انتهاي توضيحات فوايد گياه شنگ ما را همراهي فرموديد، بسيار خرسنديم و اميدواريم از ارائه اين توضيحات استفاده لازم را برده باشيد.

 

 

خواص گياه شنگ

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۳۷:۱۰ توسط:امير موضوع:

خرید فالوور و لایک

سامانه تبادل بازدید

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد  / ربات افزایش فالوور عضوگرام