سایت عکس و سرگرمی
قیمت سوئیچ شبکه
قیمت سوییچ
قیمت سوئیچ
قیمت گوشی سامسونگ
قیمت پاور بانک
قیمت گوشی موبایل
دوربین مداربسته
قیمت پرینترهای اچ پی
قیمت چاپگر
قیمت پرینتر
رک سرور
قیمت ups
قیمت یوپی اس
قیمت مانیتور
قیمت مادربرد
لپ تاپ
قیمت مودم تی پی لینک
قیمت مودم دی لینک
قیمت سوئیچ سیسکو
قیمت سوئیچ
قیمت آلین وان
قیمت لپ تاپ ایسر
قیمت لپ تاپ اچ پی
قیمت لپ تاپ لنوو
قیمت لپ تاپ ایسوس
قیمت نوت بوک
قیمت لب تاب
قیمت لپ تاپ
قیمت هارد سرور
قیمت رم سرور
قیمت سرور اچ پی
خرید سرور
قیمت سرور
close
مزاياي فراوان دويدن علاوه بر كالري سوزي مطالب پزشكي و سلامتي مطالب پزشكي و سلامتي .

مطالب پزشكي و سلامتي

خواص درماني گياهان

مزاياي فراوان دويدن علاوه بر كالري سوزي

تمرين چربي سوز ۲۰ دقيقه اي با تردميل

بسياري از مردم، دويدن را به عنوان ورزش هوازي شان انتخاب مي كنند تا به كمك آن كالري بسوزانند و چربي آب كنند. از ديگر خوبي هاي دويدن اين است كه تنها يك جفت كفش مناسب مي خواهيد و مي توانيد آن را هر موقع و هرجايي كه دوست داشتيد انجام دهيد. دويدن علاوه بر كالري سوزي مزاياي فراوان ديگري نيز براي بدن دارد و مي تواند به كاهش استرس، كاهش خطر بيماري هاي قلبي و توانبخشي به مفاصل كمك كند.

 

با اين حال اگر تمركزتان روي كاهش وزن باشد ممكن است به اين فكر بيفتيد كه آيا دويدن در موقعيت هاي مختلف (مثلا دويدن در يك روز گرم تابستاني) مي تواند تاثيري روي كالري سوزي آن بگذارد؟ مسلما اينطور احساس مي شود كه دويدن در اين حالت، از دويدن روي تردميل كالري خيلي بيشتري مي سوزاند. اما آيا واقعا چنين است؟

از نظر فيزيولوژيكي، وقتي بيرون از خانه مي دويد حدود ۳ تا ۷ درصد بيشتر از روي تردميل كالري مي سوزانيد. وقتي روي تردميل مي دويد، چرخش خودِ تردميل كمكتان مي كند راحت تر بدويد و همچنين با وزش باد نيز مقابله نمي كنيد.

كالري سوزي در اين حالت، به سرعتتان نيز بستگي دارد: اگر سرعتتان در اندازه دويدن آهسته باشد، در فضاي بيرون ۳ درصد بيشتر كالري مي سوزانيد و در حالت دويدن با سرعت بالا نيز حدود ۷ درصد بيشتر از روي تردميل كالري خواهيد سوزاند. براي اين كالري سوزي بيشتر مي توانيد  قدردان تغيير در شيب، مقاومت باد و ناسازگاري سرعتتان باشيد.

آخرين عاملي كه باعث مي شود بيشتر كالري بسوزانيد، بازگشت به دماي طبيعي بدن است كه در روزهاي گرم، بدن براي اين كار بايد تلاش بيشتري انجام دهد. چون بدن خون بيشتري را به پوست پمپاژ مي كند و گرمايي را كه ساخته ايد از بين مي برد. بنابراين دويدن در روزهاي گرم، نسبت به دويدن در روزهايي كه هوا خنك است كالري بيشتري مي سوزاند(  تنها ۱ تا ۵ درصد بيشتر).

و حالا خبرهاي بد: دويدن خارج از خانه در روزهاي گرم نمي تواند جادوي كاهش وزنتان باشد. كالري بيشتري كه مي سوزانيد در مقايسه با فشار آوردن به خود در زير گرما و دچار مشكلاتي مانند كم آب شدن بدن و گرمازدگي بسيار ناچيز است.

دويدن در روزهاي گرم باعث مي شود زودتر از زماني كه روي تردميل مي دويد خسته شويد. شايد بعضي آن را نشانه اين بدانند كه بدن در حال سخت تر كار كردن است اما بايد اين را هم در نظر بگيريد كه وقتي نتوانيد ورزشتان را كامل انجام دهيد، تلاشتان براي كاهش وزن نيز بي ثمر مي ماند.

آيا ايده بهتري براي كالري سوزي بيشتر وجود دارد؟

وقتي دماي هوا بالا است، به جاي اينكه بيرون بدويد ۵ دقيقه به ورزش خود در روي تردميل اضافه كنيد و كمي هم به آن شيب دهيدئ اين مقدار برابر است با همان مقدار اضافي كه بيرون از خانه، كالري مي سوزانيد. اگر واقعا مي خواهيد كالري سوزي خود را تقويت كنيد مي توانيد شيب و سرعت تردميل را هر چند دقيقه يك بار، افزايش دهيد. در اين نوع ورزش براي دقايقي شدت را افزايش مي دهيد و دقايقي را نيز با پايين آوردن سرعت، ريكاوري مي كنيد. ورزش هاي تركيبي از اين دست، كمك مي كند بدنتان به چالش كشيده شود و ذخاير چربي بيشتري بسوزاند.

كالري هاي اضافي كه در دويدن بيرون از خانه سوزانده مي شود، در دراز مدت نمي توانند تاثير چشم گيري روي ترازو نشان دهند. اگر مي بينيد بعد از دويدن در هواي گرم، وزنتان حسابي پايين آمده آن را بايد به حساب كاهش سطح مايعات و از دست دادن وزن آب بدن بگذاريد. به همين دليل است كه هنگام ورزش در دماي بالا، جايگزين كردن الكتروليت ها و مينرال ها ضروري است.

در پايان به خاطر داشته باشيد، براي داشتن يك كاهش وزن ماندگار، نبايد بيش از آنچه سوزانديد غذا بخوريد. ما هميشه به اشتباه، مقدار كالري اي كه در طول ورزش سوزانده ايم را خيلي زياد در نظر مي گيريم. بعد از ورزش روي خوردن پروتئين و غلات كامل تمركز كنيد تا بدنتان مجددا سوخت رساني شود و همچنين مقدار زيادي آب بنوشيد تا بدنتان هيدراته شود.

نويسنده: لوكي هيوجز

مزاياي فراوان دويدن علاوه بر كالري سوزي

مزاياي فراوان دويدن علاوه بر كالري سوزي


برچسب: كالري،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۰۷:۳۰ توسط:امير موضوع: