مطالب پزشكي و سلامتي

خواص درماني گياهان

مقوي ترين نان ها در طب سنتي

مقوي ترين نان ها در طب سنتي

در منابع طب ايراني آمده است كه اگر آرد را با شير و روغن مخلوط و ترجيحا از شيره، شكر، دوشاب و زرده تخم‌ مرغ هم در آن استفاده كنند، ناني مطلوب‌ و مغذي به دست مي‌آيد به نان شيرمال معروف است. اين نان اگر با همين تركيبات در نانوايي‌ها تهيه و با كيفيت خوبي طبخ شود، مي تواند جايگزين نان صبحانه شود.

 

نان خرما يكي ديگر از نان هايي است كه در نانوايي‌هاي سنتي پخته مي‌شود. در لابلاي خمير اين نان، خرما مي‌گذارند و هم‌زمان با پخت خمير، خرما هم پخته مي‌شود. از نظر متخصصان طب ايراني، خوردن چنين ناني مشكل خاصي ندارد اما چون رطوبت خرما وارد خمير مي‌شود و نان را خميري‌شكل و ديرهضم مي كند، زياده‌روي در خوردن آن مطلوب نيست، مگر اينكه نان خرما در فرآيند پخت كاملا خشك شده باشد.

نان هايي كه از شيره ميوه هايي چون انگور، خرما يا شيره انجير تهيه شده باشند ارزش تغذيه اي بيشتري دارند و اغلب نان هاي محلي كه به واسطه افزودن دانه هايي چون كنجد، رازيانه، زنيان، باديان، سياه دانه و زيره مزه دار مي شوند نه تنها نان را مقوي و طعم دار مي كنند بلكه مصرف‌كننده را از عوارض گوارشي و كبدي اغلب نان هايي كه با آرد سفيد بدون سبوس تهيه مي شوند نيز دور نگاه مي‌دارند.

بر اين اساس پيشنهاد مي شود همچون گذشته، در نان هاي شيرين به جاي شكر از شيره ميوه ها، و در خمير نان علاوه بر كنجد از ساير دانه هاي روغني استفاده شود. همچنين توصيه شده كه قبل از مصرف چنين نان‌هايي، اجازه دهيد نان كمي خنك شود و بعد آن را ميل كنيد؛ چون از ديدگاه طب سنتي، نان گرم و تازه از تنور درآمده، ديرهضم است و سبب افزايش تشنگي مي‌شود.

مقوي ترين نان ها در طب سنتي


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 69
+ نوشته شده: 1396/5/29 ساعت: ۲۱ توسط:health :